T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Müdürlüğümüzde Üretilen El Emeği Arı Kovanları Üretici Sahipleri İle Buluştu.

Yayın Tarihi : 2.07.2019

El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz bünyesinde çalışan usta öğretici ve kursiyerler tarafından yaklaşık 5 aylık süre içerisinde 200 adet organik kovan üretildi. Üretilen kovanlar, ‘Organik Arıcılığı Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi’ kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Karakoçan ilçesinde üretim yapacak 20 aracıya düzenlenen törenle dağıtıldı.

 

AKTAR: GÜZEL BİR ÇALIŞMA SERGİLEDİLER

 

Törende konuşan El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürümüz Haydar AKTAR; Bu günün kendileri için çok önemli olduğunu belirterek kovanların beş ay gibi kısa bir sürede üretildiğini, üretimin Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği şartnameye uygun olarak yapıldığını söyledi. Konuşmasında kovan üretimini gerçekleştiren Personellerine teşekkür eden AKTAR, çalışmanın Elazığ arıcılığına katkısının büyük olacağını dile getirdi.

 

KARAHAN: ARICILARIMIZA 200 KOVANIN DAHA DAĞITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİK

 

Organik Arıcılığı Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında kovan dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, “İlimiz, Sivrice, Maden, Karakoçan ve Keban ilçelerimiz başta olmak üzere sahip olduğu bitki florası, zenginliği, coğrafi yapısı ve iklimi ile tam bir arıcılık üretim merkezi durumundadır. Bizler de sahip olduğumuz bu potansiyeli daha da geliştirmek, arıcılığımızı bir adım öne götürmek, bal üretimimizi arttırmak için değişik projeler uyguluyoruz. Elazığ ilimizin diğer tarımsal faaliyetlerini ve potansiyelini geliştirmek için Tarım ve Orman Bakanlığımızın, Paydaş Kamu Kurumlarımızın, Ziraat Odamızın, Arıcılar birliğimizin ve üreticilerimizin de desteğini arkamıza alarak bu tür projeleri harekete geçireceğiz” dedi.


Elazığ ili Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Fırat CANBAY: istatistiklere göre Türkiye bal ihracatı konusunda 14’üncü sırada yer alıyor Karakoçan ilçesindeki 20 üreticiye 200 adet organik kovan dağıtıldığını aktaran Elazığ Arıcılar Birliği Başkanı Fırat Canbay ise, “Özellikle ilimizde 120 bini aşkın bir kovan arı varlığı mevcut. Türkiye genelinde yaklaşık 8 milyona ulaşan kovan varlığı ile Türkiye arıcılıkta dünya 2’inci olarak yer alıyor. Bal üretimi konusunda da aynı konumdadır. İstatistiklere göre Türkiye bal ihracatı konusunda 14’üncü sırada yer alıyor” şeklinde konuştu.

Tören organik kovanların üreticilere dağıtılmasından sonra toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.